Örebro Katthem söker RevisorsKatt!

revisorkatt
Katthemmet skriver på sin FB:
Mycket händer i en förening som denna!
Ekonomin består till stor del av gåvor och för att våra medlemmar och givare ska känna trygghet i att dessa förvaltas på ett bra sätt söker Örebro Katthem nu efter dig som kan tänka dig att bidra till vår verksamhet genom att på ideell basis bli föreningens revisor!

Uppgiften för vår blivande revisor är att granska redovisning / ekonomi / årsbokslut och hur styrelsen förvaltar föreningen, men även att vara stöd och bollplank till vår kassör. Revisorn ska intyga att bokföringen går att lita på och det är en kvalitetskontroll som vi vill kunna ha inför våra stödjare av alla slag.
Kattintresse och känsla för att hjälpa hemlösa katter hoppas vi också att du har!

Är du intresserad? Kontakta oss: info@orebrokatthem.com

Författare: Wikki

Hej! Det här är min blogg. Med mina fyra tassar, arton klor och yviga svans samt en nyfiken nos förmedlas här mina åsikter, med stöd från mattes knä. Där ser jag självklart till att skriva sanningen. Och hur det är att ha två människor som behöver en fast tass. Men nu är det dags för min dagliga promenad ute och den tänker jag inte gå miste om, inte ens för er skull. //Wikipedia

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *